Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)

Datum ej satt

Kursen är till för dig som vill ha en fördjupad kunskap om radon i luft. 

Du lär dig hur olika mätinstrument fungerar, hur mätningar av radon i luft kan utföras och vad man bör tänka på vid mätningar av radon. Vi går också igenom hälsorisker med radon, samt regelverk kring radon.

Kursen går inte igenom hur man utför radonbesiktningar och undersökningar, projekterar och utför åtgärder mot radon i byggnader. 

För att tillgodogöra dig kursen på bästa sätt bör du ha gått vår E-utbildning: Radon eller motsvarande.

Mer information om kursen hittar du på: https://www.stralsakerhetsmyndigheten.se/om-myndigheten/utbildningar/fordjupningskurs-om-radon/



Godkända kursdeltagare

Rebecca Ålander , Patrik Andersson , Charlotta Åström , Sara Bakir , Andreas Bonde , Johan Byegård , Kalle Byström , Per Carlsson , Anders Carlsson , Peter Dahlin , Nils Dalbratt , Lennart Davidsson , Frank Dittrich , Rolf Edström , Pierre Ekenberg, Halmstad , Peter Engstrand, Söderhamn , José Escobar , Jimmy Gustafsson, Borås , Erika Gustavsson , Maria Häggmark , Per Hallberg , Ingela Hjälte , Mikael Johansson , Tomas Johansson , Maria Jönsson , Gilbert Jönsson , Filip Juhlin , Bernt-Erik Karlsson , Tony Karlsson , Monika Karlsson , Glenn Karlsson, Uddevalla , Julia Klang , Peter Kristoffersson, Malmö , Nikko Landin , Alf Landström , Björn Lanesjö , Mats Larsson , Katarina Larsson , Petter Lidén , Kari Lilja , Fredrik Linden , Leif Lindgren , Thomas Lindhe , Tony Löfqvist , Johanna Lundberg , Pär Lundberg , Hanna Malmström , Johan Månsson , Stefan Mårtensson , Heléne Martinsson , Jan Melén , Carina Millberg , Ensio Mynttinen , Johan Nääs , Öystein Nergaard , Susanne Niklasson , Axel Nilsson , Per Nilsson , Mikael Nilsson , Karl Nilsson , Lars Norström, Falun , Lars Nylén , Anders Olsson , Johan Olsson , Sandra Olsson , Kent Pettersson , Roger Pihl , Henry Pilstål , Anna Pousette , Joni Rautanen , Pernilla Rhann Wallin , Tryggve Rönnqvist , Robert Ros , Cleas Rosendal, Västerås , Petra Schultz , Dag Sedin , Gunilla Segerdahl , Nils Sundström , Johan Svensson , Stefan Svensson , Rickard Svensson , Britta-Lena Tofteby , Kimmo Tynkkynen , Oscar Wännerud , Lars Widebeck , Kristine Wiseman , Niclas Zachrisson

Sara Bakir

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: sara.bakir@radonova.se

Andreas Bonde

Kurser: Åtgärdskurs (SSM) , Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: andreas.bonde@anticimex.se

Johan Byegård

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: johan.byegard@geosigma.se

Kalle Byström

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: karl.bystrom@radonova.se

Per Carlsson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: per.carlsson@anticimex.se

Anders Carlsson

Företag: Vått & Torrt i Linköping AB
VTmedloefteliten2
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: anders.carlsson@vattochtorrt.com
Telefon: 0737074782

Nils Dalbratt

Företag: Recover Skadeservice AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: nils.dalbratt@recover.se
Telefon: 070-8109421

Lennart Davidsson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: lennart.davidsson@anticimex.se
Telefon: 070-514 16 32

Frank Dittrich

Företag: ACATRAIN Radonmätning AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: frank@acatrain.se
Telefon: 070-7788337

Rolf Edström

Pierre Ekenberg, Halmstad

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: pierre.ekenberg@anticimex.se

Peter Engstrand, Söderhamn

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: peter.engstrand@anticimex.se

José Escobar

Företag: Villabesiktningar i Stockholm AB
Besiktningsman VB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: jose@villabesiktningar.se
Telefon: 0704659090

Jimmy Gustafsson, Borås

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: jimmy.gustafsson@anticimex.se

Maria Häggmark

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: maria.haggmark@radonova.se

Per Hallberg

Företag: Radonkonsult AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: per.hallberg@radonkonsult.se
Telefon: 0176-10700

Tomas Johansson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: tomas.johansson@anticimex.se

Filip Juhlin

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: filip.juhlin@anticimex.se

Monika Karlsson

Företag: Eurofins Radon Testing Sweden AB
Monika Helbild 2023
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: monika.karlsson@etn.eurofins.com
Bio: VD på Eurofins Radon Testing

Glenn Karlsson, Uddevalla

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: glenn.karlsson@anticimex.se

Julia Klang

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: klang@klangark.se

Peter Kristoffersson, Malmö

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: peter.kristoffersson@anticimex.se

Nikko Landin

Företag: Hemkomfort Svenska Hem & Miljö AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: nikko.landin@hemkomfort.se

Alf Landström

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: alf.landstrom@anticimex.se

Björn Lanesjö

Företag: FTX Gruppen Sverige AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: bjorn.lanesjo@ftxgruppen.se

Katarina Larsson

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i vatten
Epost: katarina.larsson@radonova.se

Petter Lidén

Företag: PL Ingenjörsteknik AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: petter@plingenjorsteknik.se
Telefon: 070-4865354

Thomas Lindhe

Företag: Comnet AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: info@radonsanering.se
Telefon: 0706560818

Tony Löfqvist

Företag: Mark- & Miljökontroll i Särö AB
IMG 2887
Kurser: Åtgärdskurs (SSM) , Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i mark (SSM/SGU) , Radon i vatten
Epost: tony.lofqvist@markomiljo.se
Telefon: 031935000 / 0727415105
Bio: Teknisk Ingenjör med över 35 års branscherfarenhet inom radon och gammastrålningsmätningar, utredningar samt åtgärdsarbeten. Har mätt, utrett och åtgärdat över 2 miljoner kvm fastighetsyta.
Är Sveriges expert i EU kommissionens Tekniska kommitté TC351, Arbets grupp WG3, tekniska expert grupp TG31 och TG32 avseende NORM nuklider (radon och gammastrålning).
Är IAEA (Internationella Atom och Energi organet) utvalda expert inom radon och gammastrålning vilket inneburit flertal utbildningsuppdrag samt i regelverksarbeten under många år.
Har skapat samt utvecklat ett flertal ackrediterade mätmetoder för gammastrålningsmätning av byggprodukt i enlighet med EU direktiv 2013/59/ EURATOM samt svensk strålskyddslag 2018.
MMK A2 605 – Construction materials in accordance with EN 206 – accredited method 2016
MMK A2 606 – Construction material in buildings – accredited method 2016
MMK A2 610 – Construction material (rock) – accredited method 2016
MMK 608 – Dose from construction material in building – under (corona delayed) type testing.

Pär Lundberg

Företag: Byggtest AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: par.lundberg@byggtest.se
Telefon: 070-570 58 28

Johan Månsson

Företag: AMROX group
TrygghetsVakten 1rad
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM) , Radon i vatten
Epost: johan.mansson@amrox.se
Telefon: 08-645 80 50​

Stefan Mårtensson

Företag: Gammadata Instrument AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: stefan.martensson@gammadata.se
Telefon: 018-566803

Heléne Martinsson

Johan Nääs

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: johan.naas@anticimex.se

Susanne Niklasson

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i vatten
Epost: susanne.niklasson@radonova.se

Per Nilsson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i vatten
Epost: per.nilsson@landauer.se

Mikael Nilsson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: mikael.nilsson@anticimex.se

Karl Nilsson

Företag: Radonova Laboratories AB
Karl
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: karl.nilsson@radonova.com

Lars Nylén

Anders Olsson

Johan Olsson

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: johan.olsson@radonova.se

Sandra Olsson

Kent Pettersson

Företag:
DSC02563
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: info@radonexperten.se
Telefon: 070-4202244

Roger Pihl

Företag: Ocab Öst AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM) , Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i mark (SSM/SGU)
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: roger.pihl@planea.se
Telefon: +46706001419

Joni Rautanen

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: joni.rautanen@anticimex.se

Pernilla Rhann Wallin

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: pernilla.rhann-wallin@radonova.se

Tryggve Rönnqvist

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i vatten
Epost: tryggve.ronnqvist@radonova.se

Robert Ros

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: robert.ros@anticimex.se

Cleas Rosendal, Västerås

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: claes.rosendal@anticimex.se

Dag Sedin

Företag: Dag Sedin Innovations AB
dagsedin radondagen3
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i mark (SSM/SGU) , Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: dag@dagsedin.se
Telefon: 070-589 34 26
Bio: En av grundarna till Gammadata Mätteknik AB som bildades 1986. Utsågs till VD för Gammadata Instrument AB 1997 och är från och med 1 juli 2017 senior rådgivare för organisationen. Jobbar sedan januari 2019 som senior radonkonsult och rådgivare på Dag Sedin Innovations AB.

Rickard Svensson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: malmoavf@ocab.se

Kimmo Tynkkynen

Oscar Wännerud

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: oscar.Wannerud@radonova.se