Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)

26-28 oktober 2021

Kursen är till för dig som vill ha en fördjupad kunskap om radon i luft. 

Du lär dig hur olika mätinstrument fungerar, hur mätningar av radon i luft kan utföras och vad man bör tänka på vid mätningar av radon. Vi går också igenom hälsorisker med radon, samt regelverk kring radon.

Kursen går inte igenom hur man utför radonbesiktningar och undersökningar, projekterar och utför åtgärder mot radon i byggnader. 

För att tillgodogöra dig kursen på bästa sätt bör du ha gått vår E-utbildning: Radon eller motsvarande.

Mer information om kursen hittar du på: https://www.stralsakerhetsmyndigheten.se/om-myndigheten/utbildningar/fordjupningskurs-om-radon/



Godkända kursdeltagare

Markus Abrahamsson , Rebecca Ålander , Patrik Andersson , Charlotta Åström , Sara Bakir , Andreas Bonde , Johan Byegård , Kalle Byström , Per Carlsson , Anders Carlsson , Peter Dahlin , Lennart Davidsson , Tanya Delkinova , Frank Dittrich , Rolf Edström , Pierre Ekenberg, Halmstad , Peter Engstrand, Söderhamn , Annika Engström , José Escobar , Jimmy Gustafsson, Borås , Erika Gustavsson , Per Hallberg , Ingela Hjälte , Mikael Johansson , Tomas Johansson , Maria Jönsson , Gilbert Jönsson , Filip Juhlin , Bernt-Erik Karlsson , Tony Karlsson , Glenn Karlsson, Uddevalla , Julia Klang , Peter Kristoffersson, Malmö , Nikko Landin , Alf Landström , Björn Lanesjö , Zandra Larsen , Mats Larsson , Katarina Larsson , Petter Lidén , Kari Lilja , Fredrik Linden , Leif Lindgren , Thomas Lindhe , Hanna Löfqvist , Henrik Löfqvist , Gunnar Löfqvist , Tony Löfqvist , Mikael Lönn , Johanna Lundberg , Pär Lundberg , Hanna Malmström , Johan Månsson , Stefan Mårtensson , Heléne Martinsson , Jan Melén , Carina Millberg , Ensio Mynttinen , Johan Nääs , Emily Natt och Dag , Öystein Nergaard , Susanne Niklasson , Axel Nilsson , Per Nilsson , Mikael Nilsson , Karl Nilsson , Monika Nordqvist , Monika Nordqvist , Lars Norström, Falun , Lars Nylén , Anders Olsson , Johan Olsson , Sandra Olsson , Kent Pettersson , Roger Pihl , Henry Pilstål , Anna Pousette , Joni Rautanen , Pernilla Rhann Wallin , Tryggve Rönnqvist , Robert Ros , Cleas Rosendal, Västerås , Petra Schultz , Dag Sedin , Gunilla Segerdahl , Kirlna Skeppström , Nils Sundström , Johan Svensson , Stefan Svensson , Rickard Svensson , Britta-Lena Tofteby , Kimmo Tynkkynen , Oscar Wännerud , Lars Widebeck , Kristine Wiseman , Niclas Zachrisson

Sara Bakir

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: sara.bakir@radonova.se

Andreas Bonde

Kurser: Åtgärdskurs (SSM) , Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: andreas.bonde@anticimex.se

Johan Byegård

Företag: Geosigma
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: johan.byegard@geosigma.se

Kalle Byström

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: karl.bystrom@radonova.se

Per Carlsson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: per.carlsson@anticimex.se

Anders Carlsson

Företag: Vått & Torrt i Linköping AB
VTmedloefteliten2
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: anders.carlsson@vattochtorrt.com
Telefon: 0737074782

Lennart Davidsson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: lennart.davidsson@anticimex.se
Telefon: 070-514 16 32

Frank Dittrich

Företag: ACATRAIN Radonmätning AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: frank@acatrain.se
Telefon: 070-7788337

Rolf Edström

Pierre Ekenberg, Halmstad

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: pierre.ekenberg@anticimex.se

Peter Engstrand, Söderhamn

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: peter.engstrand@anticimex.se

José Escobar

Företag: Villabesiktningar i Stockholm AB
Besiktningsman VB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: jose@villabesiktningar.se
Telefon: 0704659090

Jimmy Gustafsson, Borås

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: jimmy.gustafsson@anticimex.se

Per Hallberg

Företag: Radonkonsult AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: per.hallberg@radonkonsult.se
Telefon: 0176-10700

Tomas Johansson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: tomas.johansson@anticimex.se

Filip Juhlin

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: filip.juhlin@anticimex.se

Glenn Karlsson, Uddevalla

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: glenn.karlsson@anticimex.se

Julia Klang

Företag: Klang Arkitekter AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: klang@klangark.se

Peter Kristoffersson, Malmö

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: peter.kristoffersson@anticimex.se

Nikko Landin

Företag: Hemkomfort Svenska Hem & Miljö AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: nikko.landin@hemkomfort.se

Alf Landström

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: alf.landstrom@anticimex.se

Björn Lanesjö

Företag: FTX Gruppen Sverige AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: bjorn.lanesjo@ftxgruppen.se

Katarina Larsson

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i vatten
Epost: katarina.larsson@radonova.se

Petter Lidén

Företag: PL Ingenjörsteknik AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: petter@plingenjorsteknik.se
Telefon: 070-4865354

Thomas Lindhe

Företag: Comnet AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: info@radonsanering.se
Telefon: 0706560818

Tony Löfqvist

Företag: Mark- & Miljökontroll i Särö AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM) , Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i mark (SSM/SGU)
Epost: tony.lofqvist@markomiljo.se
Telefon: 031935000 / 0727415105

Mikael Lönn

Företag:
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: mikael.lonn@relita.se

Pär Lundberg

Företag: Byggtest AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: par.lundberg@byggtest.se
Telefon: 070-570 58 28

Johan Månsson

Företag: TrygghetsVakten Sverige AB
TrygghetsVakten 1rad
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM) , Radon i vatten
Epost: johan.mansson@trygghetsvakten.se
Telefon: 031-760 2000

Stefan Mårtensson

Företag: Gammadata Instrument AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: stefan.martensson@gammadata.se
Telefon: 018-566803

Heléne Martinsson

Johan Nääs

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: johan.naas@anticimex.se

Emily Natt och Dag

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i vatten
Epost: emily.nattochdag@radonova.se

Susanne Niklasson

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i vatten
Epost: susanne.niklasson@radonova.se

Per Nilsson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i vatten
Epost: per.nilsson@landauer.se

Mikael Nilsson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: mikael.nilsson@anticimex.se

Karl Nilsson

Företag: Radonova Laboratories AB
Karl
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: karl.nilsson@radonova.com

Monika Nordqvist

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: monika.nordqvist@mrm.se

Monika Nordqvist

Företag: Eurofins Radon Testing Sweden AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: monikanordqvist@eurofins.se

Lars Nylén

Anders Olsson

Johan Olsson

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: johan.olsson@radonova.se

Sandra Olsson

Kent Pettersson

Företag:
DSC02563
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: info@radonexperten.se
Telefon: 070-4202244

Joni Rautanen

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: joni.rautanen@anticimex.se

Pernilla Rhann Wallin

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: pernilla.rhann-wallin@radonova.se

Tryggve Rönnqvist

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i vatten
Epost: tryggve.ronnqvist@radonova.se

Robert Ros

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: robert.ros@anticimex.se

Cleas Rosendal, Västerås

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: claes.rosendal@anticimex.se

Dag Sedin

Företag: Dag Sedin Innovations AB
dagsedin radondagen3
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i mark (SSM/SGU) , Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: dag@dagsedin.se
Telefon: 070-589 34 26
Bio: En av grundarna till Gammadata Mätteknik AB som bildades 1986. Utsågs till VD för Gammadata Instrument AB 1997 och är från och med 1 juli 2017 senior rådgivare för organisationen. Jobbar sedan januari 2019 som radonkonsult och rådgivare på Dag Sedin Innovations AB.

Kirlna Skeppström

Rickard Svensson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: malmoavf@ocab.se

Kimmo Tynkkynen

Oscar Wännerud

Företag: Radonova Laboratories AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: oscar.Wannerud@radonova.se